Słowo na niedziele
Słowo na XXI Niedzielę Zwykłą PDF Drukuj
środa, 28 sierpnia 2013 06:53

 

Często dostrzegamy liczne wymogi stawiane przez Kościół. Narzekamy na przykazania oraz pewne przepisy jako na coś co nas ogranicza. Niestety jednak nie dostrzegamy, tego, iż Kościół będąc wierny swemu Założycielowi nie możne nie wymagać, nie może zmienić nauczania. W związku z tym wszystkie przykazania są ściśle powiązane z Jezusowym wezwaniem z dzisiejszej Ewangelii „Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi”.


Jezus w odpowiedzi na pytanie o możliwość zbawienia wzywa nas do ciągłego wybierania trudnej drogi wierności przykazaniom. Dla nas, dążących do zbawienia jako pełni szczęścia, daje wskazówkę jak mamy żyć. On nam niczego nie narzuca, ale daje nam propozycję.

Każdego dnia, nieustannie otrzymujemy możliwość wyboru stylu życia, drogi postępowania. Dzisiejszy świat promuje łatwy styl życia prowadzący do szybkiego osiągnięcia szczęścia, które to szczęście jest jednak przemijające i osiągnięte kosztem innych. Jezus natomiast Jezus proponuje nam trudniejszą alternatywę, ale prowadzącą przez wierność Bogu do pełnego szczęścia.

Jakże różna jest ta łatwa, prosta i szeroka droga promowana na kolorowych stronach różnego rodzaju czasopism od tej drogi trudnej, wąskiej i krętej promowanej na poszarzałych kartach Pisma Świętego. Jedna prowadzi do przemijającego szczęścia, chwilowej satysfakcji, zaś druga do pełnego szczęścia, do zbawienia. Jedna nie posiada żadnych ograniczeń, a na drugiej obowiązują pewne wymogi, przepisy.

Jednak pamiętajmy, że wszystkie przykazania są dla nas wybierających „ciasne drzwi” i wąską i krętą drogą swego rodzaju barierkami stojącymi na jej skraju, które chronią nas, byśmy nie zbłądzili, nie wypadli z tej drogi wiodącej ku zbawieniu.

 

 

ks. Sławomir Gnyszka

 

 
Słowo na XX Niedzielę Zwykłą PDF Drukuj
poniedziałek, 19 sierpnia 2013 06:53

 

"Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie powiadam wam, lecz rozłam"

 

Dziwna rzecz! Jezus jest przecież dawcą pokoju; przyszedł, aby przez krew swojego krzyża pojednać człowieka z Bogiem; nie przyszedł aby świat zniszczyć, ale by go zbawić. A Jezus stwierdza, że nie przynosi pokoju, ale wojnę wszystkich przeciwko wszystkim.
Dlaczego? Może dlatego, że za wszelką wojnę i niepokój jest odpowiedzialny tylko człowiek. Pokój mają ci, którzy przyjmują Chrystusa, którzy przez wiarę otwierają przed Nim swoje serca. Natomiast wszyscy, którzy Go odrzucają, walczą z Nim, ale ta walka jest z góry przegrana, a przeciwnicy zostaną wtrąceni w ogień wieczny.

Wierność Chrystusowi i Jego Ewangelii spowoduje, że niejednokrotnie będziemy musieli stanąć w opozycji do innych ludzi, którym nasza wierność Chrystusowi nie będzie się podobać. Czasami będzie to konieczność przeciwstawienia się wobec własnej rodziny, wobec naszych najbliższych: ojca czy matki, żony czy męża, syna czy córki…

W trudnych dla nas chwilach, kiedy to nawet najbliżsi odwrócą się od nas, warto pamiętać, że Chrystus jest z nami, że kroczy obok nas. I nawet jeżeli nie widzimy jego śladów obok naszych, to wiedzmy, że wtedy Chrystus niesie nas na swoich ramionach.

 

 

ks. Michał Mościcki

 

 
Słowo na XIX Niedzielę Zwykłą PDF Drukuj
niedziela, 11 sierpnia 2013 10:35

 

"Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie"

 

Czas wakacji jest okresem, kiedy każdy próbuje odpocząć od, tego, co nas w ciągu roku nuży. Praca, nauka, a często problemy i kłopoty odchodzą na dalszy plan po to, by odetchnąć od tego i odpocząć. To oczywiście dotyczy tych, którzy nie muszą pracować w sadach czy polach. Jednak wakacje zawsze pozostaną czasem wytchnienia. Oby nie od Boga...

Dwa miesiące lata to też okres rekolekcji, a przede wszystkim pielgrzymek. Wielu z nas podejmuje ten trud, osobiście lub duchowo, dla umocnienia swojej wiary i modlitwy za siebie i innych. Dlaczego?
Odpowiedź znajdziemy w dzisiejszym czytaniu: "Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy".

Słowo dnia dzisiejszego przypomina nam o tym, co jest dla nas najważniejsze. Dlatego warto, mimo wakacji, podejmować duchową pracę nad sobą przez rozważanie Bożego Słowa. Bo przecież to sprzyja rozwojowi naszej wiary i pomaga w drodze do Boga. A przecież o to chodzi w naszym chrześcijańskim życiu. Pan Bóg dał nam wiarę i wymaga od nas wierności.

 

 

ks. Michał Mościcki

 

 
<< pierwsza < poprzednia 21 22 23 24 następna > ostatnia >>

Strona 21 z 24