Słowo na niedziele
Słowo na XXVII Niedzielę Zwykłą PDF Drukuj
wtorek, 08 października 2013 12:57

 

"Panie, przymnóż nam wiary"


Prośba Apostołów z niedzielnej Ewangelii może stać się naszymi słowami. Wiara, która została nam przekazana przez rodziców, ciągle potrzebuje naszej troski i pielęgnacji. Apostołowie, którzy przecież bezpośrednio przebywali z Jezusem i widzieli Jego czyny, potrzebowali również ciągłego umacniania w wierze. Tak samo my, którzy już od chrztu świętego żyjemy w ciągłej obecności Boga w życiu, również potrzebujemy takiej modlitwy.

Wiara uzdalnia nas przede wszystkim do miłości. Na tym się opiera to wszystko, co związane jest z działalnością Jezusa Chrystusa. On z miłości przyjął na siebie krzyż i z miłości dał nam życie wieczne zmartwychwstając. Wpatrując się w Niego uczmy się tej miłości, która uzdalnia nas do bycia sługami. Nie służącymi, ale sługami, którzy potrafią dawać siebie drugiemu człowiekowi.

Niech to Słowo umocni każdego z nas do dawania świadectwa tej wiary. A świadectwem niech będzie miłość, którą kierujemy się w życiu. Św. Paweł nas do tego mobilizuje w słowach: "Nie wstydź się zatem świadectwa Pana naszego ani mnie, Jego więźnia, lecz weź udział w trudach i przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii według danej mocy Boga".

 

 

ks. Michał Mościcki

 

 
Słowo na XXVI Niedzielę Zwykłą PDF Drukuj
niedziela, 29 września 2013 14:59

 

"Oto przyjdę niebawem, a moja zapłata jest ze Mną, by tak każdemu odpłacić, jaka jest jego praca"

 

Wszystkie trzy dzisiejsze czytania przypominają nam ważną prawdę, z którą trzeba się poważnie liczyć. Oto pewnego dnia ustaną śpiewy i łzy, głód i ucztowanie, a wszyscy przekroczą próg wieczności. To Słowo przypomina nam, że na życie warto patrzeć z perspektywy wieczności.

Nielitościwy bogacz i żebrak Łazarz: dwa typy, dwa życia, dwa losy, dwie wieczności. Jeden otrzymał bogactwo; nie dla siebie, ale aby dzielić się nim z innymi. Niestety, on na ziemi nigdy tych innych nie widział, nie będzie więc oglądał ich w niebie.
Nie za to został potępiony, że dużo miał. Bóg chce, byśmy wszyscy dużo mieli. Potępiony został za to, że tuż obok niego drugi człowiek umierał z głodu.
Nie został potępiony za to, że się ładnie ubierał; Bóg chce, byśmy wszyscy ładnie się ubierali. Potępiony został za to, że tuż obok niego marzł drugi człowiek, prawie nagi.
Nie został potępiony za to, że miał majątek, ale za to, że miał serce z kamienia i skąpą duszę, że bogactwo i posiadanie stało się jego bogiem.

Bogacz prawdziwego Boga nie znalazł, bo Go nie szukał; pozostał więc sam, i na tym polega piekło. Życie Łazarza było bardziej gorzkie niż śmierć. Po śmierci otrzymał wieczne szczęście, ale nie za to, że był biedny i cierpiał. Zbawiony został za to, że umiał cierpieć.

 

 

ks. Michał Mościcki

 

 
Słowo na XXV Niedzielę Zwykłą PDF Drukuj
niedziela, 22 września 2013 11:19

 

"Nie możecie służyć Bogu i mamonie"

 

Słowo Boże dzisiejszej niedzieli konfrontuje ze sobą dwie wartości: Boga i bogactwa. To jest przestroga przed tym, by nic nam Boga nie zasłaniało. Wszystkie dobra materialne są godne pochwały i pożyteczne, jeżeli zajmują właściwe im miejsce w hierarchii wartości. Jeżeli natomiast zaślepiają człowieka, zajmując miejsce wyższe, stają się jego zgubą.

Wykorzystujcie dobra tego świata, aby czynić dobrze. Wszystko, cokolwiek posiadasz, niech stanie się okazją do powiększenia dobra w świecie, okazją do uświęcenia. Dlatego Jezus mówi dzisiaj: Zyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną". Twoje zdolności, twoje wykształcenie, twoje bogactwo nie są ci dane, abyś wynosił się z ich powodu nad innych. Są ci dane, abyś nimi się posługiwał w drodze do Boga i służył nimi innym.
Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do wierności w drobnych rzeczach, bo poprzez nie biegnie nasza wędrówka ku Bogu.

Chrześcijaństwo nie karze odrywać się od rzeczywistości, lecz uczy na nią spoglądać z punktu widzenia najwyższej wartości, jaką jest Bóg.

 

 

ks. Michał Mościcki

 

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 19 z 24