Franciszkańskie jasełka w kościele w Warszawicach - 6 stycznia 2016 r. PDF Drukuj
wtorek, 26 stycznia 2016 21:31

„Odkąd Syn Boży przyszedł na świat…” – tymi słowami uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Warszawicach rozpoczęli swoje jasełka, nawiązując do Starego Testamentu, Arki Przymierza i czasów oczekiwania.  Młodzi aktorzy przenieśli publiczność w czasy, gdy na świecie panowała ciemność, a ludzie zapatrzeni w niebo oczekiwali na przyjście Zbawiciela.

Dzieci od samego początku wprowadziły zgromadzoną w kościele parafialnym w Warszawicach publiczność w wyjątkowo podniosły nastrój. Widzowie stali się świadkami Zwiastowania. Ujrzeli Anioła obwieszczającego Maryi dobrą nowinę, Elżbietę radośnie witającą swoją przyjaciółkę, usłyszeli płacz Dziecięcia leżącego w stajence i wysłuchali z uwaga świętego Franciszka pochłoniętego opowiadaniem zwierzętom o Bożym Narodzeniu. Jego serce wypełniało uwielbienie, a wzruszenie wyciskało łzy. Zaraz też udał się do pobliskiej jaskini, aby w niej zbudować szopkę i przybliżyć wszystkim ludziom historię narodzenia Syna Bożego.

O Jezusie pamiętali również pasterze, prosząc Aniołka o wskazanie im drogi do stajenki. Pokłon Bożej Dziecinie złożyły także dzieci ze szkoły, które pytały Franciszka czy Jezus jest Bogiem, czy człowiekiem. Ważnym elementem przedstawienia było zakończenie. Na scenie pojawili się wszyscy aktorzy, a  wykonanie przebojowej i wzruszającej pastorałki „Światłość” porwało publiczność.

Cudowne i wzruszające narodziny Maleńkiej Miłości wyśpiewało wielu wspaniałych wokalistów. Piękne pastorałki: „Narodził się Pan”, „Stajenka” czy „Tajemnica” sprawiły, że kolejny raz występ dzieci stał się pięknym spektaklem teatralnym, który porwał  i zachwycił nie po raz pierwszy warszawicką  publiczność. Uczniowie tej szkoły oddali się bowiem niezwykłej formie świętowania Bożego Narodzenia. Głosili Dobrą Nowinę za pośrednictwem jasełek. Od 2001r. biorą  udział w wielu  przeglądach i konkursach, uzyskując bardzo dobre oceny i uznanie jurorów podsumowane wielokrotnie 1. miejscem. Uczestniczyli już w Ogólnopolskim Wielopokoleniowym Ekumenicznym Teatralno- Muzycznym Festiwalu Bożonarodzeniowym „Betlejem u Avetek”, Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Teatralnych „Wręczyckie Jasełka” i Przeglądzie Jasełek w Otwockim Centrum Kultury. Życzymy im wielu sukcesów i wytrwałości w realizacji kolejnych sztuk teatralnych!

A.M.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z jasełek (w zakładce Galeria - Foto).