Boże Ciało PDF Drukuj
poniedziałek, 03 czerwca 2024 14:22

30 maja 2024 r. Kościół obchodził Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

 

 

W tym dniu o godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczysta liturgia, którą sprawował ks. Paweł Wysokiński. W czasie tej liturgii dzieci klas IV przeżywały rocznicę pierwszej Komunii św. Po Eucharystii odbyła się uroczysta procesja do czterech ołtarzy przygotowanych przez mieszkańców Warszawic, Sobień Biskupich, Radwankowa Szlacheckiego i Dziecinowa.

 

Bóg zapłać mieszkańcom Warszawic, Sobień Biskupich, Radwankowa Szlacheckiego, Dziecinowa za przygotowanie ołtarzy na Boże Ciało. Dziękujemy ks. Pawłowi, służbie liturgicznej, chórzystom, p. organiście, p. kościelnemu, strażakom, dzieciom i wszystkim, którzy włączyli się czynnie w procesję Eucharystyczną. Bóg zapłać wszystkim za przygotowanie i prowadzenie Wieczoru Uwielbienia. Dziękujemy OSP Dziecinów, Kołom Gospodyń, Zespołowi Wokalnemu z Sobiekurska i „Piskorzom”. Bóg zapłać Powiatowi Otwock za dostarczenie wody na procesję. Bóg zapłać za ofiarę z racji rocznicy pierwszej komunii św. 880 zł.

Św. Augustyn mówił: „Kto śpiewa, ten dwa razy się modli”. W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w myśl tych słów wierni z parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Warszawicach spotkali się na „Wieczorze Uwielbienia – kolacji z Jezusem” nad malowniczo położonym jeziorem w pobliskim Dziecinowie. Wybrzmiały piękne głosy i muzyka na żywo na chwałę Pana, ubogacające słowo, a także dwa poruszające świadectwa. Najważniejszym gościem spotkania był Jezus ukryty w Najświętszym Sakramencie. Oto relacja z wydarzenia:

 

Uwielbienie śpiewem i muzyką...

Modlitewne spotkanie w Boże Ciało nad Jeziorem Dziecinowskim odbyło się po raz drugi. O muzyczną część uwielbienia zadbał Zespół Wokalny z Sobiekurska, który przygotowuje oprawę na coniedzielną mszę świętą w parafii. Tak piękne pieśni jak: „Stoję przed Tobą znów”, „Przychodzisz Panie mimo drzwi zamkniętych”, „Zbawiciel On poruszał góry” czy „Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia” wybrzmiały przy akompaniamencie bębna i skrzypiec i przeplatały kolejne części wydarzenia.

Słowem i świadectwem...

Niezwykle pokrzepiające było wygłoszone słowo – najpierw fragment Ewangelii według św. Łukasza o uczniach, którzy poznali Chrystusa przy łamaniu chleba. Przybliżył je ks. Paweł Wysokiński: - Słowo Boże na pewno wytłumaczy ci po co to wszystko jest. Po co cierpisz w tym momencie, po co masz taki, a nie inny problem, dlaczego nie masz zdrowia - Jezus to tłumaczy.

Piękno i dobroć Boga opisali także świeccy – pani Olga i pan Radosław. - Jeżeli mam kontakt z Panem Bogiem i o Nim myślę, to wiem, że nie może mi się nic stać. W życiu zdarzają się pewne doświadczenia, które człowieka wychowują i przybliżają do Boga – ja zbliżyłem się do Pana, z Nim trwam – opowiadał ze wzruszeniem pan Radosław.

Jezus ukryty w Najświętszym Sakramencie

Zaczął zapadać zmrok, gdy nadszedł kulminacyjny moment Wieczoru Uwielbienia – adoracja Najświętszego Sakramentu. To był czas na modlitwę w jeszcze większym skupieniu – zwróceniu całej swojej uwagi na Jezusie otwartym na każdego, bez wyjątku – obecnym pod postacią chleba.

Kolacja z Jezusem - chwała Panu!


Śpiew, a nawet tańce były obecne również w trakcie kolacji z Jezusem. W jej przygotowanie włączyły się Koła Gospodyń Wiejskich, które serwowały pyszne potrawy i słodkości.
W organizację modlitewnego spotkania w plenerze włączyli się: Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawicach, Zespół Wokalny z Sobiekurska, OSP Dziecinów, Koła Gospodyń Wiejskich (z Warszówki, Dziecinowa, Radwankowa Szlacheckiego, Warszawic, Sobień Biskupich, Całowania, Piotrowic i Sobiekurska), a także Stowarzyszenie Wędkarskie „Czajka” i Bistro Merano.

Odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego i podziękowania ks. proboszcza Krzysztofa Wałka dla wszystkich zaangażowanych zakończyło drugą odsłonę Wieczoru Uwielbienia w Dziecinowie.

opr. Sebastian Rębkowski