Wigilia Paschalna i Wielkanoc PDF Drukuj
niedziela, 09 kwietnia 2023 19:49

9 kwietnia 2023 r. Kościół przeżywał Wielką Sobotę.

 

 

W tym dniu o godz. 9.00 zostały poświęcone pokarmy wielkanocne w kościele, a potem kapłani udali się do wszystkich wiosek naszej parafii, by tam poświęcić pokarmy.

Tymczasem przez cały dzień był adorowany Chrystus w grobie. O 19.00 rozpoczęła się Wigilia paschalna, której przewodniczył ks. Krzysztof. Rozpoczęła się ona liturgią światła. Celebrans wniósł do świątyni paschał od którego wierni rozpalili świece. Następnie został odśpiewany exultet, po czym nastąpiła rozbudowana liturgia słowa. Po liturgii słowa zabrzmiało radosne alleluja. Znowu na "chwała na wysokości Bogu" uderzyły dzwony wyciszone w Wielki Czwartek. Kolejną częścią wigilii paschalnej była liturgia chrzcielna. Na zakończenie tej liturgii pobłogosławioną wodą został pokropiony licznie zgromadzony lud. Ostatnią częścią była liturgia Eucharystyczna zakończona radosnym rozesłaniem "Idźcie w pokoju Chrystusa Alleluja, alleluja"

Następnego dnia wierni licznie zgromadzili się o godzinie 6.00 na rezurekcji. Procesja rezurekcyjna trzy razy okrążyła kościół. Po wejściu do świątyni zostało odśpiewane "te Deum", po czym kapłan pobłogosławił wszystkich Najświętszym Sakramentem". Po eucharystii ks. Krzysztof i ks. Marcin spotkali się w salce parafialnej ze strażakami, by podziękować im za ich służbę dla dobra społeczności oraz całej parafii. Ks. proboszcz złożył wszystkim życzenia, a wszyscy podzielili się jajkiem.

Bóg zapłać ks. Marcinowiza przygotowanie liturgii i dekoracji świątecznej, mlodzieży i strażakom za pracę przy dekoracji oraz wartę przy grobie, służbie kościelnej i liturgicznej, lektorom, psalmistom, chórowi, dzieciom za sypanie kwiatów i wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli w liturgii Paschalnej oraz nieśli feretrony i chorągwie w czasie procesji. Niech Zmartwychwstały Pan wszystkim błogosławi.