74 rocznica wybuchu II wojny światowej PDF Drukuj
sobota, 31 sierpnia 2013 19:57

Za Wisłą stała jednak kolumna pancerna, która teraz zaczęła ciężką amunicją bić na Warszawice i Piotrowice, a w nich drewniana zabudowa, przy upalnej pogodzie od razu się zapaliła. Pomiędzy godziną 10 a 11 rano w Piotrowicach zginęło 12 osób, a w Warszawicach jedna. Walki trwały do godzin popołudniowych.

 

Całe Piotrowice oprócz jednego domu pochłonął ogień, zaś w Warszawicach poza budynkami mieszkalnymi, gospodarczymi i urzędem gminy spaliła się plebania z 1736 r., a w niej metryki od 1678 do 1850 unikatowe dokumenty. Palić zaczął się kościół, ale własnymi rękoma ugasiło go kilku mieszkańców. Do dziś z zewnątrz jest osmolony, co stanowi wynik pożaru z 12 września 1939 r. Natarcia załamały się pod artylerią niemiecką, która umożliwiła im ponowne wejście do wsi”. O pierwszych dniach II wojny światowej na terenie Parafii Warszawice i jej okolic przeczytacie w artykule dr Mariusza Rombla w zakładce Historia. Od tamtych tragicznych wydarzeń minęły już 74 lata, a pamięć o nich wciąż jest żywa.

1 września pamiętajmy w naszych modlitwach o ofiarach tej strasznej wojny…[1] Z. Gnat-Wieteska, Z dziejów Powiatu Garwolińskiego. Tradycje patriotyczne, Pruszków-Garwolin 2009, s. 229. Archiwum Parafii Warszawice, Księga zgonów. Wg innych świadków tylko w piwnicy jednego domu zginęło 16 osób, wielu zostało zastrzelonych, gdy uciekali z płonącej wsi.