Odpust w kaplicy w Sobiekursku. PDF Drukuj
sobota, 31 sierpnia 2013 19:24

26 sierpnia obchodziliśmy święto Matki Boskiej Częstochowskiej – uroczystość, która ma charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w naszym kraju.

Czczona przez wieki ikona na Jasnej Górze jest, według legendy, jedną z siedemdziesięciu napisanych przez świętego Łukasza Ewangelistę na fragmentach stołu, na którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Znajdujący się w kaplicy na Jasnej Górze obraz jest wierną kopią tego, który uległ zniszczeniu w 1430 roku. Przypuszcza się, że pierwszy pochodził z VII wieku i był jednym z najstarszych wizerunków Matki Bożej.

 

Przed obrazem Pani Jasnogórskiej modlili się polscy królowie i książęta zawierzając Maryi losy ojczyzny i swoje. O tym jak ważnym miejscem dla nas chrześcijan jest Jasna Góra, pokazują dziesiątki tysięcy pielgrzymów przybywających w sierpniu.

„Dla nas Polaków Jasna Góra jest taką Kaną Galilejską” – mówił Ksiądz Sławomir Gnyszka w homilii odpustowe. W Kanie Galilejskiej, na weselu Maryja do ludzi mówiła: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.. Do nas, ludzi XXI wieku mówi to samo: „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie”… Miejmy świadomość, że gdy odrzucamy przykazania, odrzucamy możliwości dokonania się cudów w naszym życiu. A te dzieją się nieustannie. Każdego dnia.

Krótką fotorelację z uroczystości odpustowej można znaleźć w zakładce Galeria. Znajdziecie tam również zdjęcia z uroczystości dożynkowych, które miały miejsce w niedzielę 25 sierpnia w naszej parafii (msza św. o godz. 12.00 w Kościele Parafialnym, dożynki gminne w Całowaniu).

 

/KR/