Dożynki parafialne PDF Drukuj
poniedziałek, 03 września 2018 21:45

2 września o 11.30 rozpoczęły się dożynki parafialne.

Przygotowania do dożynek rozpoczęły się dużo wcześniej. Poszczególne sołectwa wytężały siły, by jak najlepiej przygotować uroczystość. Dożynki zgromadziły wielką rzeszę parafian i gości, a wśród nich był obecny burmistrz Karczewa p. Dariusz Łokietek, mimo innych obowiązków zagościł wójt gminy Sobienie Jeziory Stanisław Wirtek w towarzystwie ks. Jana Krajewskiego, proboszcza z Goźlina oraz p.Jerzy Janasz  - Przewodniczący Rady Gminy Sobienie-Jeziory. Uroczystą Mszę św. Sprawował ks. Krzysztof Wałek, proboszcz parafii. W czasie Mszy św. zostały pobłogosławione wieńce i kosze dożynkowe przygotowane przez wszystkie wioski naszej parafii. Każde sołectwo przygotowało również swoje stoiska z bogato ozdobionymi i zastawionymi stołami, gdzie każdy uczestnik mógł pokosztować przygotowanej strawy. Najpierw jednak była uczta duchowa. Ceremoniał dożynkowy rozpoczęła p. dyrektor szkoły w Warszawicach Anna Moczulska w towarzystwie starostów dożynek p. Ewy i Jerzego Żmudzin. Sołtysi poszczególnych wiosek przynieśli chleby, którymi dzielili się z uczestnikami dożynek. W czasie dożynek nie zabrakło akcentu patriotycznego, bo to wyjątkowy i jubileuszowy rok. Patriotyczną część dożynek przedstawili biało czerwoni uczniowie ze szkoły w Warszawicach. Potem było wesoło z kabaretem Słoneczne Pomarańcze (p. Izabela Okrasa i p.Karolina Michalczyk). Nie zabrakło też ludowej twórczości i sportowych emocji. Najpierw był konkurs na przyśpiewkę dożynkową, a potem rywalizacja w następujących konkurencjach: dostawa wody do wioski, bieg kelnera, rzut wałkiem do męża, bieg na skrzynkach. Na zakończenie rywalizacji sołectw odbył się konkurs na warzywo –wybryk natury. Rywalizacja była bardzo zacięta, ale wesoła i wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki, natomiast sołectwa pamiątkowe podziękowanie za udział i wspaniałe przygotowanie dożynek. Na tym jednak nie koniec. Po rywalizacji sołectw wystąpił Zespół Sołtysi, a po nich Zespół VaBank i była wspólna zabawa. W czasie dożynek nie zabrakło atrakcji: Były dmuchańce, które dostarczyły wiele radości dla dzieci. Była loteria fantowa, wozy strażackie, bryczka i wiele smakołyków na stołach.

Dożynki pokazały jaką siłą jest wspólnota. Wielki zryw wielu ludzi przyczynił się nie tylko do świetnego zorganizowania uroczystości, ale też uaktywnił wielu ludzi i wszyscy mogli się czuć jak w rodzinie. Bóg zapłać wszystkim parafianom za ogromny trud i stworzenie wspaniałej atmosfery. Dziękujemy p. Wiesławowi Zawadzkiemu za sponsorowanie zespołu Sołtysi, VaBank i zjeżdżalni. Bóg zapłać p. Annie Moczulskiej za prowadzenie dożynek, ks. Michałowi za wsparcie i pomoc oraz wszystkim za przygotowanie i aktywny udział w dożynkach.