Triduum Paschalne w Kościele w Warszawicach PDF Drukuj
poniedziałek, 21 kwietnia 2014 20:27

 

Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypadał 17 kwietnia, rozpoczęliśmy uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego wspominaliśmy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów, a Msza św. odprawiana w tym dniu ma charakter bardzo uroczysty – jest ona dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Mszę świętą koncelebrowaną w Wielki Czwartek odprawili trzej kapłani posługujący w naszej parafii: ks. Tadeusz, ks. Michał i ks. Sławek. Wielki Piątek to dzień Krzyża, a centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest jego adoracja. W tym roku po raz pierwszy w naszej parafii Męka Pańska według świętego Jana została wykonana przez trzech kantorów. Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania.

 

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

 

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

 

Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: "Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną. Procesja ta pierwotnie obchodziła cmentarz, który zwykle znajdował się w pobliżu kościoła, by oznajmić leżącym w grobach, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. Rezurekcja w Warszawicach rozpoczęła się tradycyjnie o godz. 6.00 i zgromadziła rzeszę wiernych. Już tradycyjnie posługę podczas całego triduum sprawowali członkowie zespołu liturgicznego, chór i  strażacy - ochotnicy z terenu naszej parafii.

Unikalnym elementem uroczystości rezurekcyjnych w naszej parafii jest odtwarzanie sceny pośnięcia żołnierzy pilnujących grób Jezusa Chrystusa – strażacy, po słowach celebransa „Chrystus prawdziwie zmartwychwstał Alleluja”, padają na komendę na podłogę kościoła, pozostając przez dłuższą chwilę w pozycji śpiących strażników(video relacja).

Foto i Video relację z uroczystości Triduum paschalnego w Warszawicach znajdziecie w naszej galerii.

 
Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej Mt 21,1-11 PDF Drukuj
niedziela, 13 kwietnia 2014 17:01

Ewangelia w czasie procesji i poświęcenia palm:

Gdy się przybliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage na Górze Oliwnej, wtedy Jezus posłał swoich uczniów i rzekł im: „Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz znajdziecie oślicę uwiązaną i źrebię z nią. Odwiążcie je i przyprowadźcie do Mnie. A gdyby wam kto co mówił, powiecie: «Pan ich potrzebuje, a zaraz je puści»”.

Giotto, Wjazd Jerozolimy, Kaplica Scrovegnich, 1304-6

Stało się to, żeby się spełniło słowo proroka: „Powiedzcie Córze Syjońskiej: Oto Król twój przychodzi do ciebie łagodny, siedzący na osiołku, źrebięciu oślicy”.

Uczniowie poszli i uczynili, jak im Jezus polecił. Przyprowadzili oślicę i źrebię i położyli na nie swe płaszcze, a On usiadł na nich. A ogromny tłum słał swe płaszcze na drodze, inni obcinali gałązki z drzew i ścielili na drodze. A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno:

„Hosanna Synowi Dawida.
Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie.
Hosanna na wysokościach”.

Gdy wjechał do Jerozolimy, poruszyło się całe miasto, i pytano: „Kto to jest?” A tłumy odpowiadały: „To jest prorok Jezus z Nazaretu w Galilei”.

 
Droga Krzyżowa 11 kwietnia 2014r. - relacja PDF Drukuj
sobota, 12 kwietnia 2014 17:33

Czym jest dla Nas Droga Krzyżowa? Czy tylko opłakiwaniem Jezusa i wzruszaniem się Jego cierpieniem? Czy może jednak uczestnicząc w tym nabożeństwie staramy się spojrzeć na Nasze życie poprzez pryzmat Drogi Krzyżowej i staramy się przyjmować ból, łzy i wszelkie trudności podobnie do Jezusa?

 

link do galerii

11 kwietnia 2014 roku o godzinie 19 młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia postanowiła wcielić się w rolę Jezusa, Jego Matki, Szymona, Weroniki, Piłata, płaczących Niewiast czy żołnierzy. Wędrując wokół Kościoła inscenizowała po kolei każdą stację oraz czytała rozważania. Były umyte ręce przez Piłata, upadki, pomoc w niesieniu krzyża przez Szymona, napotkana po drodze zbolała Matka, otarta twarz przez Weronikę czy niewiasty opłakujące cierpienie Jezusa.

Młodzieży towarzyszyli zgromadzeni parafianie, którzy podążali za krzyżem. Nabożeństwu przewodniczył ksiądz Sławek.
Wszystkim dziękujemy za przybycie i uczestnictwo w tym wydarzeniu.

 
V Niedziela Wielkiego Postu, Rok A PDF Drukuj
sobota, 05 kwietnia 2014 21:31

Był pewien chory, Łazarz z Betanii, z miejscowości Marii i jej siostry Marty. Maria zaś była tą, która namaściła Pana olejkiem i włosami swoimi otarła Jego nogi. Jej to brat Łazarz chorował. Siostry zatem posłały do Niego wiadomość: „Panie, oto choruje ten, którego Ty kochasz”. Jezus usłyszawszy to rzekł: „Choroba ta nie zmierza ku śmierci, ale ku chwale Bożej, aby dzięki niej Syn Boży został otoczony chwałą”.

Caravaggio, Wskrzeszenie Łazarza, 1609

A Jezus miłował Martę i jej siostrę, i Łazarza.

Mimo jednak że słyszał o jego chorobie, zatrzymał się przez dwa dni w miejscu pobytu. Dopiero potem powiedział do swoich uczniów: „Chodźmy znów do Judei”.

Rzekli do Niego uczniowie: „Rabbi, dopiero co Żydzi usiłowali Cię ukamienować i znów tam idziesz?”

Jezus im odpowiedział: „Czyż dzień nie liczy dwunastu godzin? Jeżeli ktoś chodzi za dnia, nie potknie się, ponieważ widzi światło tego świata. Jeżeli jednak ktoś chodzi w nocy, potknie się, ponieważ brak mu światła”.

 

Więcej…
 
Jak przeżyć Wielki Post – wskazówki dla każdego. PDF Drukuj
poniedziałek, 31 marca 2014 20:07

Na czas Wielkiego Postu zechciejmy podjąć postanowienia: praktyczne, łatwe do weryfikacji, wpływające na naszą codzienność, takie, które nas zmienią na lepsze. Zachęcamy, by te postanowienia dotyczyły sfery modlitwy, kontaktu z Panem Bogiem, życia w domu, zachowania w pracy, relacji międzyludzkich.

 

Wobec siebie może trzeba podjąć trud pracy nad sobą; wyrzeczenia i umartwienia, wewnętrznej dyscypliny i panowania nad emocjami.
W ,,Bożym” zakresie może to być częste zwracanie się ku Panu Bogu, w ciągu dnia, aby na przykład powierzać Mu nasze zajęcia służbowe i domowe, trud i odpoczynek, ludzi spotkanych. Jeśli to za trudne, można się zobowiązać do rozważania jednej stacji Drogi Krzyżowej o dowolnej porze dnia, albo innej systematycznej modlitwy.
W stosunku do bliźnich możemy postanowić, że nie będziemy okazywać swych nastrojów, zwłaszcza złych, że będziemy starali się dziękować i okazywać życzliwość.

 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 następna > ostatnia >>

Strona 108 z 118

Nabożeństwo

CARITAS

Więcej o nas w zakładce

Parafialny Zespół Caritas

Zespół Wokalny

Więcej o nas w zakładce

Zespół Wokalny z Sobiekurska

Polecane strony

Diecezja Siedlecka
Oficjalna strona Diecezji Siedleckiej
Muzeum Diecezjalne w Siedlcach
Zasoby muzeum, wydarzenia, historia, przegląd zbiorów
Podlasie24
Regionalny Portal Informacyjny
Katolickie Radio Podlasie
Najnowsze informacje z regionu Podlasie
Radio Maryja
Rozgłośnia narodowo-katolicka o zasięgu ogólnopolskim i światowym
Telewizja Trwam
Prywatna telewizja Fundacji Lux Veritatis mająca charakter katolicko-narodowy
DEON
Portal społecznościowo-informacyjny
Tygodnik Katolicki Niedziela
Wydanie internetowe Tygodnika Katolickiego Niedziela
Mateusz.pl
Chrześcijański serwis WWW
Sobiekursk Zespół Szkolno-Przedszkolny
Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Sobiekursku
Gmina Sobienie Jeziory
Oficjalny internetowy serwis gminy Sobienie Jeziory
Gmina Karczew
Informacje lokalne i samorządowe, prezentacja miasta, jego historia i zabytki, kultura, walory turystyczne

Ankieta

Jak Ci się podoba strona Parafii Warszawice?