II Niedziela Wielkanocna czyli Święto Bożego Miłosierdzia PDF Drukuj
sobota, 11 kwietnia 2015 14:35

 

 

E. Kazimirowski, Jezu ufam Tobie, 1934

J 20,19-31

Było to wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia. Tam, gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Jezus wszedł, stanął pośrodku i rzekł do nich: ”Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.

A Jezus znowu rzekł do nich: ”Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”.

Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: ”Widzieliśmy Pana!”.

Ale on rzekł do nich: ”Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę”.

A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: ”Pokój wam!”. Następnie rzekł do Tomasza: ”Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym”.

Tomasz Mu odpowiedział: ”Pan mój i Bóg mój!”.

Powiedział mu Jezus: ”Uwierzyłeś, bo Mnie ujrzałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.
I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.

 
Wielkanoc w Warszawicach PDF Drukuj
niedziela, 05 kwietnia 2015 20:46

 

 

 

 

 

 

 

 

Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypadał 2 kwietnia czyli w 10 rocznicę śmierci Jana Pawła II, rozpoczęliśmy uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego wspominaliśmy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów, a Msza św. odprawiana w tym dniu ma charakter bardzo uroczysty – jest ona dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Mszę świętą koncelebrowaną w Wielki Czwartek odprawili ks. Tadeusz oraz ks. Michał. Wielki Piątek to dzień Krzyża,a centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest jego adoracja. W tym roku po raz drugi w naszej parafii Męka Pańska według świętego Jana została wykonana przez trzech kantorów (vide Videorelacja). Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: "Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną. Procesja ta pierwotnie obchodziła cmentarz, który zwykle znajdował się w pobliżu kościoła, by oznajmić leżącym w grobach, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć (vide Videorelacja).

Rezurekcja w Warszawicach rozpoczęła się tradycyjnie o godz. 6.00 i zgromadziła rzeszę wiernych, mimo zimowej aury. Już tradycyjnie posługę podczas całego triduum sprawowali członkowie zespołu liturgicznego, chór i  strażacy - ochotnicy z Łukówca i Dziecinowa. Unikalnym elementem uroczystości rezurekcyjnych w naszej parafii jest odtwarzanie sceny pośnięcia żołnierzy pilnujących grób Jezusa Chrystusa – strażacy, po słowach celebransa „Chrystus prawdziwie zmartwychwstał Alleluja”, padają na komendę na podłogę kościoła, pozostając przez dłuższą chwilę w pozycji śpiących strażników (vide Videorelacja).

Foto i Video relacje z uroczystości Triduum paschalnego w Warszawicach znajdziecie w naszej galerii.

 

 
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego PDF Drukuj
sobota, 04 kwietnia 2015 21:50

 

 

El Greco, Zmartwychwstanie, 1596-1600

J 20,1-9

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus miłował, i rzekła do nich: „Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono”.

Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka.

Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych.

 

 
Wielka Sobota - Oczekiwanie na Zmartwychwstanie Jezusa PDF Drukuj
sobota, 04 kwietnia 2015 11:11

J 19, 38-42

A. Mantegna, Opłakiwanie Chrystusa, ok 1490

 

Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.

 

 
Wielki Piątek Męki Pańskiej PDF Drukuj
piątek, 03 kwietnia 2015 10:56

J 19, 16-30

J. Tintoretto, Ukrzyżowanie, 1568

Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. Odparł Piłat: Com napisał, napisałem.

Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: Niewiasto, oto syn twój. Następnie rzekł do ucznia: Oto matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: Pragnę. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: Wykonało się!. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

 
<< pierwsza < poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 następna > ostatnia >>

Strona 96 z 117

Nabożeństwo

CARITAS

Więcej o nas w zakładce

Parafialny Zespół Caritas

Zespół Wokalny

Więcej o nas w zakładce

Zespół Wokalny z Sobiekurska

Polecane strony

Diecezja Siedlecka
Oficjalna strona Diecezji Siedleckiej
Muzeum Diecezjalne w Siedlcach
Zasoby muzeum, wydarzenia, historia, przegląd zbiorów
Podlasie24
Regionalny Portal Informacyjny
Katolickie Radio Podlasie
Najnowsze informacje z regionu Podlasie
Radio Maryja
Rozgłośnia narodowo-katolicka o zasięgu ogólnopolskim i światowym
Telewizja Trwam
Prywatna telewizja Fundacji Lux Veritatis mająca charakter katolicko-narodowy
DEON
Portal społecznościowo-informacyjny
Tygodnik Katolicki Niedziela
Wydanie internetowe Tygodnika Katolickiego Niedziela
Mateusz.pl
Chrześcijański serwis WWW
Sobiekursk Zespół Szkolno-Przedszkolny
Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Sobiekursku
Gmina Sobienie Jeziory
Oficjalny internetowy serwis gminy Sobienie Jeziory
Gmina Karczew
Informacje lokalne i samorządowe, prezentacja miasta, jego historia i zabytki, kultura, walory turystyczne

Ankieta

Jak Ci się podoba strona Parafii Warszawice?